A pápai C-17-es első humanitárius szállítása: Haiti
A Magyar Honvédség Pápa Bázisrepülőtéren állomásozó SAC Nehéz Légiszállítási Ezred mentési és humanitárius célból hajtott végre szállítási feladatot 2010. január 18-án, Haitira. A gép elsősegély csomagokat és egyéb ellátmányt szállított Haiti fővárosába Port-au-Prince-be, amit a földdel tett egyenlővé a nagy erejű földrengés. Ez volt a többnemzeti Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) első humanitárius szállítása. A Nehéz Légiszállítási Ezred számos műveleti feladatban vállalt már szerepet, szállító repüléseket hajtott végre a KFOR és az ISAF missziókba, azonban a Haitin végrehajtott küldetés a SAC program mérföldkövévé vált.
Ez az, amiről tulajdonképpen az egész szól. Az ilyen humanitárius segélymissziók miatt vagyunk büszkék arra, hogy a Nehéz Légiszállítási Ezred tagjai vagyunk - mondta Fredrik Hedén ezredes. A svéd származású parancsnok-helyettes szerint a legalapvetőbb és legfontosabb feladat az, hogy a humanitárius segélyszállítmányokat a lehető leggyorsabban célba juttassuk. A 12 SAC nemzet együttes erőfeszítései és együttműködése által sokkal hatékonyabban tudtunk reagálni, mintha a nemzetek egyenként próbáltak volna segítséget nyújtani. Ez a történelmi jelentőségű repülés Svédország kérésére indult, de Norvégia, Dánia, Finnország és Észtország is segélyekkel járul hozzá az akció sikerességéhez. A többnemezeti legénység nagyon elszántan küzd és a pápai kollégák is mindent megtesznek a misszió sikeres végrehajtásáért - hangsúlyozta Hedén ezredes. A többnemzeti konzorciumot három évvel ezelőtt hozták létre, hogy a három C-17 Globemaster III típusú géppel megfeleljenek a résztvevő államok nemzetközi missziós és légiszállítási követelményeinek, a NATO, az EU és az ENSZ támogatása érdekében.
Az első C-17 Globemaster III típusú gép 2009. júliusában landolt a Magyar Honvédség Pápa Bázisrepülőterén, a második 2009. szeptemberében követte. A harmadik SAC szállítógép 2009. októberében érkezett meg Magyarországra. Tíz NATO-nemzet (Amerikai Egyesült Államok, Bulgária, Észtország, Hollandia, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Norvégia, Románia és Szlovénia) és két Békepartnerségi (PfP) nemzet (Finnország és Svédország) vesz részt a SAC programban.
Captain Juha Miettinen
Forrás: Magyar Honvédség