Normandia-Nyeman
A Normandia-Nyeman (lásd még: Normandie-Niemen vagy Нормандия-Неман) egy rendkívül különleges francia repülőalakulat, amely fura hangzású nevét azzal érdemelte ki, hogy tagjai olyasmit tettek, amire másoknak esélye sem volt: nyugati létükre a keleti fronton harcoltak - a szovjet csapatok kötelékében. Mint közismert, Franciaország 1940. nyarán kapitulált, de azért még akadtak franciák, akik ennek ellenére nem szándékoztak megbékélni a helyzettel, így aztán 1943. tavaszán francia pilóták érkeztek a Szovjetunióba, mintegy tucatnyian: a harcon túl részben azért is, hogy a francia-szovjet kapcsolatokat erősítsék. Az utóbbi fordulatnak napjainkban kissé propaganda-szaga lehet, pedig akkor nem volt az.
Az egység eredeti neve a "Groupe de Chasse 3", azaz harmadik harci raj volt, majd de Gaulle rendelete után, 1942. szeptember 1-én alakították meg a Groupe de Chasse GC 3 Normandie-t. A keleti front harcaiból természetesen rendesen kivették a részüket, ennek során 1943. március 22. és 1945. május 9. között összesen 273 ellenséges gépet lőttek le az egység pilótái. A harcok során a Jak család gépeit repülték, az 1, 7, 9 és 3 verziókat.
[caption id="attachment_3520" align="aligncenter" width="512" caption="Szovjet Jak-3 francia pilótákkal"][/caption]
A Normandia több kitüntetést is kapott úgy francia, mint szovjet részről, így a Légion d'Honneur, Croix de la Libération, Médaille Militaire, Croix de Guerre, illetve a Vörös Zászló és az Alexander Nyevszkij Érdemrendeket. Ráadásul Marcel Albert, Roland de la Poype, Jacques André és Mercel Lefevre a Szovjetunió Hőse kitüntetést is megkapták, ami - "imperialista" pilótákról lévén szó - nem kis elismerés volt. (Vajon hogy bírták a vodkához nem szokott franciák az oroszoknál ilyenkor szokásos "csillagivászatot"?!)
Megjegyzendő még, hogy az egység a mai napig létezik, mi több, a hidegháború ideje alatt is működött. Azt pedig, hogy a két nemzet számára a Normandia-Nyeman mit jelent, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy ezen egység pilótái vettek részt Franciaország képviseletében az idei május 9-i győzelmi parádén Moszkvában.
[caption id="attachment_3532" align="aligncenter" width="480" caption="Visszatérés a Vörös térre"][/caption]
[caption id="attachment_3527" align="aligncenter" width="464" caption="A Normandia-Nyeman Mirage F1-e"][/caption]
Nem meglepő módon Franciaországban saját múzeumuk van (Normandie Niemen Memorial: Rue Raymond-Phelip 27700 Les Andelys), mely előtt egy, az egység speciális festésű Mirage F1-ese látható, Moszkvában pedig emlékművet állítottak nekik, orosz szokás szerint nem is kicsit.
[caption id="attachment_3516" align="aligncenter" width="450" caption="A múzeum"][/caption]
[caption id="attachment_3517" align="aligncenter" width="450" caption="Mirage F1 a múzeum előtt"][/caption]
[caption id="attachment_3518" align="aligncenter" width="491" caption="A moszkvai emlékmű"][/caption]
A franciák egyébként nem szívbajosak, ha a Normandia "reklámozásáról" van szó: gond nélkül elfér náluk együtt a francia és az orosz lobogó, ami nem meglepő, de az, hogy mindezek mellé még egy bazinagy vörös csillagot is odapingáljanak, az számunkra már bizarr egy kissé:
[caption id="attachment_3537" align="aligncenter" width="518" caption="Kép szöveg nélkül"][/caption]
Meglepő-e, hogy van orosz specialitás is a Normandiának dedikálva?
[caption id="attachment_3538" align="aligncenter" width="210" caption="Igen, ez egy vodkásüveg"][/caption]
Az egységnek egyébként létezik egy orosz "testvére", amely a távol-keleti katonai körzetben állomásozik és (szintén) a Нормандия-Неман nevet viseli.